Birden fazla girişimde bulunmak fazlasıyla yorucu ve zorlayıcı gözükebilir fakat olaya bir de buradan göz atalım.

1. Bulunduğunuz projeleri gerçekten sevin.

Birden fazla girişimle uğraşırken her birini gerçekten sevmeniz gerekir aksi durumda tutkulu olmadığınız projeleri ihmal edersiniz. Bunu neredeyse bir ilişki gibi düşünebilirsiniz. Aşk yoksa parçalanmaya ve sonunda da tam bir zaman kaybına dönüşür.

2. Her bir girişim için kısıtlı zamanınız olduğu için zamanınızı verimli harcayın.

Birden fazla girişim yönetmek 3 top çevirmek gibidir. Eğer yavaş kalıp akışı yakalayamazsanız sonunda topu düşürürsünüz.

İlk şirketini kurmaya çalışan bir girişimci veya tecrübeli bir profesyonel olmanız bir şeyi değiştirmez. Bir gün hepimiz için 24 saat, bir saniye bile fazla değil. Mümkün olduğunca üretken olmak ve gününüzü optimize etmek her girişiminize en kaliteli zamanlarınızı ayırmanızı sağlayacaktır.

3. Sizin yokluğunuzda sorunsuz çalışabilecek güçlü bir takım kurun.

Girişiminlerinizin potansiyeli ne kadar büyük olursa olsun zayıf bir takım başarısızlığı garanti eder. Eğer girişimleriniz siz olmadan da iyi şekilde çalışıyorsa, değerleri on kat daha fazla.

4. Yeni bir girişime dahil olmadan önce zamanınızı ve enerjinizi değerlendirin.

Girişimciler çok özgüvenli insanlardır ve çoğunlukla ayaklarını yorganlarına göre uzatmazlar. Neyi yapıp yapamayacağınızı, ne zaman yapıp yapamayacağınızı bilmeniz zaman ve enerji açısından değerlendirmeniz gerekir.

5. Eğlenceli işbirlikleri veya ortak girişimler olduğunda en kötü senaryoyu da anlamaya çalışın.

Yeni girişimler genellikle birden fazla kurucuyla veya işbirlikleriyle oluşuyor. Başlangıça kulağa hoş geliyor ama eğer bir şeyler ters giderse, en kötü senaryoda nelerin olabileceğinin tamamen farkında olmanız gerekir. Her zaman nelerin olabileceğini mümkün olduğunda anlamaya çalışmalısın.

Kaynak: 5 Tips to Help Entrepreneurs Successfully Manage Multiple Ventures

Published by Muhammet Can Otsay

Former tech editor, currently interested in digital marketing.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: